Zájem o Čínské e-shopy opadá! Na vině je DPH a Clo

Zájem o Čínské e-shopy opadá! Na vině je DPH a Clo

9 července, 2021 Vyp Od bigpluscz

Češi si oblíbili v minulosti levné nákupy z Číny, kde si objednávali levné produkty, jako jsou ochranná skla na mobil, různé šperky, spodní prádlo a mnoho dalšího. A to často v hodnotě do 22 EURO, kdy se nemuselo platit DPH ani clo. Ale se změnou zákona se bude situace měnit. Jelikož bude zřejmě schválena novela zákona o DPH, tak si za takové malé zásilky z Číny hodně připlatíte.

Takže levný nákup za pár korun bude ve finále stát několik stovek korun. A tak se již nevyplatí objednávat některé druhy zboží ze třetích zemí, protože je pořídíte u nás za stejnou cenu a zřejmě i v lepší kvalitě.  Proto je možné, že ochabnutí příjde právě u prodejců ze zemí jako je Čína, Pakistán a další.

 

 

Zatím nemusíte platit DPH, protože Parlament ještě neschválil novelu zákona o DPH, která zavádí DPH u zásilek ze třetích zemí do 22 EUR. Evropské směrnice však nabyly účinnosti. Pro většinu, kdo nakupují v Číně se zatím nic nemění. Přepravci podají celní prohlášení za zákazníka a například Česká pošta má dosud výjimku.

Co se týče DPH a cla, platí se tedy stále následovně:

  • Zásilka do 22 EUR – bez DPH a bez cla.
  • Zásilka od 22 EUR do 150 EUR – s DPH a bez cla.
  • Zásilky nad 150 EUR – s DPH i se clem (nutná celní deklarace).

 

Jak to bude v budoucnu?

Až Parlament ČR schválí novelu DPH, tedy až nebude učinnosti, budou muset kupující platit DPH z každé zásilky ze třetí země. Díky tomu bude muset kupující u zásilek do hodnoty 22 EURO podávat elektronické celní prohlášení, i u poštovního přepravce.

 

Za služby si zaplatíte!

V případě, že necháte celní prohlášení na operátorovi Pošty, tak zaplatíte 97,- Kč v případě, že dodáte veškeré dokumenty. V případě, že nebudete součinní, tak si připlatíte 150,- Kč

 

Krátký příklad:  Pokud si koupíte za dva dolary zboží z Číny, a zašlete Poště podklady. Tak ve finále zaplatíte 136 Kč,-. Ovšem v případě, že nebudete součinní s Poštou, tak zaplatíte za zásilku rovných 200,- Kč.

 

foto pixabay.com