Varosha,Famagusta – město kam jezdila B. Bardot je městem duchů

Varosha,Famagusta – město kam jezdila B. Bardot je městem duchů

9 ledna, 2021 Vyp Od bigpluscz

Varosha,Famagusta – město kam jezdila B. Bardot je městem duchů

Začátkem sedmdesátých let minulého století byla Famagusta jedničkou na Kypru. Přímořské letovisko bylo považováno za nejlepší destinaci pro rekreaci.

V letech 1970 až 1974 byla Famagusta považována i za jednu z nejlepších dovolenkových destinací na světě. Jezdily sem i ty nejslavnější osobnosti jako Elizabeth Taylor, Richard Burton, Raquel Welch nebo Brigitte Bardot.

V městské části Varosha byla hlavní ulicí JFK Avenu, která byla známá luxusními hotely jako byly King George Hotel, The Asterias Hotel či The Florida Hotel. V této části se také nacházely luxusní restaurace, bary, noční kluby a mnoho luxusních obchodů. Také zde byl hotel The Argo Hotel, který si oblíbila právě Elizabeth Taylor. Na tuto ulici navazoval Leonidas, ulice vyhlášená nákupy a místem odpočinku a zábavy.

<iframe width=“560″ height=“315″ src=“https://www.youtube.com/embed/rXGOb2drpJo“ frameborder=“0″ allow=“accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture“ allowfullscreen></iframe>

Bohužel vše skončilo 20. července roku 1974, kdy na ostrov začala turecká invaze. Turci obsadili celkem 37% celého ostrova včetně přímořského letoviska. Hned po invazi Turci celou oblast oplotili a uzavřeli pro veřejnost.

Do města tak mohli jen někteří vyvolení. Turečtí vojáci, humanitární pracovníci OSN a osoby TSK. Nikdo jiný do města nesměl.

V roce 1974 mělo město zhruba 39000 obyvatel, kteří doslova s doklady v jedné ruce a důležitými maličkostmi v druhé ruce opustili město těsně, než přišli turečtí vojáci. Obyvatelé odešli hlavně do Larnaky, Paralimni a Dherynie. Odhaduje se, že tato záležitost postihla zhruba 200 000 lidí, kteří museli z oblasti odejít.

Oblast Famagusta, Varosha je dodnes opuštěná a jen chátrá. Z luxusní dovolenkové destinace se stala bašta přírody, která pohlcuje, co může. Dokonce některé ulice jsou zarostlé tak, že je těžké jimi vůbec projít. Na hotelových balkonech rostou stromy, keře a celá oblast vypadá jako pohled na krajinu po atomovém výbuchu. Někteří tvrdí, že by město bylo ideálním prostředím pro točení postapokalyptických filmů či filmů, které ukazují následek atomové války.

Dodnes není jasné, co s tímto městem bude a v brzké budoucnosti se asi ani nic nezmění.

 

Foto: By TomasNY at English Wikipedia, CC BY 2.5, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12241934

By Yolanda Demetriou, (YolandaDemetriou) – Own work, CC BY-SA 1.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1779449

By Vikimach – Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2982735

Zdroj:   Wikipedia contributors. (2019, November 20). Varosha, Famagusta. In Wikipedia, The Free Encyclopedia. Retrieved 13:55, February 14, 2020, from https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Varosha,_Famagusta&oldid=927148303

Image by alex1965 from Pixabay