Tvorba Eshopu pro každého (manuál 2021, pro začátečníky)

Možná jste již začali přemýšlet o tvorbě internetového obchodu a zatím jste se nedostali k žádnému řešení, které by vám vyhovovalo, nebo se vám stalo, že vám firmy nabídly řešení e-shopu za desetitisíce korun. Není třeba investovat velké peníze do založení internetových stránek, které by se mohly stát i internetovým obchodem.

S tvorbou základních webových stránek jsme vám pomohli v tomto článku, který si je třeba přečíst než začnete tvořit internetových obchod, který vám může začít vydělávat již za několik dní či dokonce hodin.

Pro tvorbu internetového obchodu budete potřebovat několik kroků:

  1. instalace woocommerce pluginu
  2. nastavení woocommerce pluginu
  3. vytvoření šablony pro eshop
  4. vytvoření prvního produktu
  5. doprava a poštovné
  6. doporučené pluginy pro vylepšení eshopu

 

Než se pustíme do práce, tak je třeba vědět, co je to vlastně WordPress. Je to otevřený software, který umožnuje vytvoření internetové prezentace a internetového obchodu v základní verzi zdarma. Budete potřebovat základní znalost práce s počítačem, znalost nástrojů jako Total Commander nebo File Zilla a pochopit, jak funguje nastavení souborů pro zobrazení internetových stránek v internetovém prostředí. S tím vám pomůže článek „jak vytvořit internetový blog“ zde na našich stránkách.

Není tedy třeba znát programovací jazyk jako PHP nebo jiné, které tvoří soubory generující webové stránky.

 

  1. instalace woocommerce pluginu

 

Jako první krok, je třeba si stáhnout woocommerce plugin, který z vaší internetové stránky vytvoří plnohodnotný internetový obchod.

Nebo si ho můžete stáhnout přímo v instalaci WordPressu, když kliknete na pluginy— instalace – zadáte heslo „woocommerce“ a stisknete „instalovat“.

po aktivaci pluginu se vám objeví stránka, která vám pomůže s nastavením pluginu. viz obrázek

Je třeba zadat údaje, které vystihují vaší firmu nebo živnost. Tedy jméno sídla, adresu, země, město a poštovní směrovací číslo.

Nyní máte možnost zvolit produkty, které chcete prodávat. Můžete si zvolit z fyzických produktů, virtuálních a dokonce se nabízí i možnost placeného členství na stránkách a mnohem více (upozornění: některé funkce jsou placené).

V dalších krocích si budete moci zvolit i jednu ze šablon, které jsou zdarma ke stažení z oficiálního zdroje WordPress.org a pro začátek neinvestovat peníze do tvorby šablon, nebo za práci programátora, kterou můžete nechat na později, až se váš internetový obchod více rozjede.

Doporučujeme ze začátku použít šablonu STOREFRONT, která je zcela zdarma a velice dobře se dá použít pro nový obchod.

Následně budete přesměrováni na stránku, kde máte nožnost přidat váš první produkt a nastavit cenu dopravy a mnoho dalšího. Je to velice intuitivní a zvládne to každý i bez jakékoli znalosti programování.

 

2. Nastavení woocommerce pluginu

 

Základní nastavení bude třeba pro správné fungování vašeho nového internetového obchodu. Stiskněte tlačítko v MENU woocommerce – „nastavení“ a dostanete se do sekce pro nastavení vašeho obchodu viz. obrázek.

V této sekci nastavíte cenu dopravy, platební možnosti a mnoho dalšího. Můžete pro svůj obchod využít základní nastavení funkce dopravy, kde je možné nastavit paušální cenu dopravy. Stejně tak máte možnost platebních metod, kde je k dispozici bankovní převod, PayPal, dobírka či platba hotově při osobním vyzvednutí. Nebudete tak ze začátku potřebovat instalovat žádné další pluginy, které vám umožní více variant. Pokud budete potřebovat více variant, tak sledujte naše stránky nebo si přečtěte na konci této stránky sekci „doporučené pluginy pro woocommerce“.

 

3. Vytvoření prvního pruduktu ve woocommerce

 

Pro vytvoření nového produktu stisknětě tlačítko v levém hlavním menu PRODUKTY —- PŘIDAT NOVÝ a zobrazí se vám nová karta, kde je třeba zadat název produktu, jeho popis v horní části obrazovky jak vidíte na obrázku.

Následně pokračujte do spodní části stránky, kde nastavíte prodejní cenu, dopravu a mnoho dalšího, co je třeba k správnému označení produktu jak vidíte na obrázku

Zde si také můžete zvolit jestli jde o produkt bez variant či například s variantou barev a mnoho dalšího. Také je možné prodat virtuální produkt ke stažení a mnoho dalšího. Je to jednoduché a intuitivní.

Nezapomínejte přidat pěkné produktové fotky a myslet na to, aby byl popis celého produktu líbivý a zaujal kupujícího hned na první pohled.

Posledním krokem je stisknout tlačítko PUBLIKOVAT a produkt se zařadí do nabídky živých produktů na vaší stránce. Zvolit si tak můžete i kategorii a TAGY pro každý produkt, který budete přidávat.

 

 4. Doprava a poštovné

 

Dopravu a její nastavení najdete pod složkou Woocommerce —- nastavení — doprava.  Následně se vám otevře nabídka na vytvoření první ceny dopravy a regionu do kterých chcete zboží dodávat. Můžete si zvolit celý svět, nebo vybrané země či dokonce i jen vybrané regiony podle směrovacího čísla, kam případně budete zboží dodávat.

Na výběr je jednoduché zadání paušální sazby za dopravu nebo můžete vytvořit různé třídy pro úpravu ceny pro každý produkt zvlášt. Kdybyste tedy prodávali například váhově náročné produkty, můžete nastavit u jednotlívého produktu cenu, která bude odpovídat nákladům na jeho dopravu. Třídy dopravy tak nastavíte přímo v poli nastavení — doprava — třídy dopravy.

Pokud chcete účtovat také za dobírku, je třeba přejít v nastavení do nabídky platby, kde nastavíte již přednastevenou hodnotu dobírky pro všechny produkty. K ní přiřadíte způsob dopravy. Můžete přidat paušální dopravu nebo již zmiňované třídy, které budou následně účtovány k dobírce.

 

5. Doporučené pluginy pro woocommerce

 

Pro váš nový obchod budete jistě chtít nějaké to vylepšení, které z vašeho obchodu udělá moderní eshop se všemi funkcemi, které jsou v dnešní době vyžadovány od zákazníků nebo jsou dobré pro marketing. Proto pro vás máme krátký seznam doporučených pluginů, které použít pro vylepšení vašeho nového obchodu.

 

WooSMS

Tento plugin je sice placený, ale je to velice dobrý nástroj pro moderní dobu, kdy budete svým zákazníkům a sobě jako prodejci posílat upozornění pomocí SMS, která bude oznamovat stav objednávky, datum dodání a mnoho další. Doporučujeme pro větší eshopy, které jsou již nějakou dobu zavedené.

 

Woocommerce PDF

Tento plugin vám umožní vytvářet automaticky faktury pro zákazníky a odesílat je emailem při určitém statusu objednávky, který si v nastavení zvolíte. Velice dobrý nástroj pro ty, kteří nemají dostatečné zkušenosti s vytvářením a číslováním faktur. Tento plugin vám automaticky vygeneruje fakturu a přidá jí do mailu a odešle zákazníkovi nebo si jí můžete vytisknout včetně dodacího listu. Vše již je v češtině. Tento plugin je zcela zdarma a je velice efektivní pro každý typ eshopu.

 

České služby pro Woocommerce

Tento plugin je výhradně pro české uživatele, kterým dá možnost vytvoření XML Feedu, díky kterému můžete přidat zboží na vyhledávače Heureka.cz a Zboží.cz bez jediného vstupu do kódu. Také umí další užitečné věci, ale jeho hlavní předností je právě generování feedu pro srovnávače zboží. Tento plugin je zcela zdarma a může ho používat každý.

 

Age Verification

Chcete-li si založit eshop, který bude osahovat produkty pro dospělé, tak se vám bude hodit vyskakovací okno, které upozorní uživatele na to, že je třeba být starší 18 let pro vstup. Tento plugin je také zdarma a hodí se například pro prodej alkoholu či erotického zboží.

na článku se ještě pracuje. Děkujeme za pochopení

 

 421 total views,  1 views today