Navštivte zámek Frýdlant. Pro turisty otevřen již od roku 1801

Navštivte zámek Frýdlant. Pro turisty otevřen již od roku 1801

9 ledna, 2021 Vyp Od bigpluscz

Navštivte zámek Frýdlant. Pro turisty otevřen již od roku 1801

Pokud se nacházíte v severních Čechách nebo se tam chystáte, máme pro vás skvělý tip na výlet. Nad severočeským městem Frýdlant se nachází stejnojmenný hrad a zámek Frýdlant. Komplex skládající se ze středověkého hradu a renesančního zámku stojí na mohutné čedičové skále nad řekou Smědá v Jizerský horách. Jedná se jeden z nejvýznamnějších památkových celků v Česku.

Hrad Frýdlant byl zpřístupněn veřejnosti již roku 1801, čímž se stal prvním hradním muzeem ve střední Evropě. Tato památka je ve vlastnictví státu a zpřístupněna veřejnosti. Její  správu zajištuje Národní památkový úřad.

Počátek historie hradu se píše již od první poloviny 13. století, ale dle pověstí je zde mohutná věž zvaná Indica od roku 1014.

Historii zámku můžeme řadit hlavně dle majitelů. Ve 13. století vlastnili hrad Ronovci. Jelikož český král Přemysl Otakar II nebyl příliš loajální, tak mnoho zámků a hradů majitelům odebral a za 800 hřiven stříbra prodal. Tak se stalo i s Frýdlantským hradem, který získali Biberštejnové.

Od Královské komory odkoupil v roce 1558 panství císařský rada Bedřich z Redernu za 40 000 tolarů. Následně bylo v roce 1622 panství prodáno asi nejznámějšímu vlastníkovi hradu Frýdlant Albrechtu z Valdštejna. Pro frýdlantské a liberecké panství znamenala vláda Albrechta z Valdštejna období prosperity. Albrecht z Valdštejna byl v roce 1634 zavražděn a hrad následně převzali Gallasové. Hrabě Matyáš Gallas byl jedním z nejvýznamnějších vojenských velitelů své doby.

Hrady byl v roce 1945 na základě dekretů prezidenta republiky zkonfiskován. Hrad byl zpřístupněn celý až v roce 1960.

Na zámku můžete obdivovat krásnou zámeckou kuchyni, funkční kamna a gril. Nachází se zde také kuchyňské vybavení v podobě měděného a cínového nádobí. Kuchyně je jednou z nejoblíbenějších expozicí na zámku.

Než však vstoupíte do kuchyně, čeká vás krásné hradní nádvoří se sgrafitovou výzdobou. Z nádvoří zamíříte do rytířského sálu, plného dobových zbraní a obrazů. Shlédnout můžete také uniformy zdejšího služebnictva nebo vrchnostenskou kancelář. Od roku 1995 se zde nachází také unikátní sbírka dýmek.

Následně postoupíte do pokojů hraběnky a její koupelny. Nemine vás ani dětský pokoj či pokoj hraběte a jeho reprezentační místnosti.

Na hradě jsou zpřístupněny celkem tři prohlídkové okruhy, které trvají od 30 do 120 minut.  Průměrná návštěvnost hradu Frýdlant se pohybuje kolem 50 000 lidí za rok.

Jediné co vás nemusí při návštěvě hradu potěšit, je zdejší parkoviště a cena za parkovné. Parkoviště se nachází těsně pod hradem a stojí 100 Kč. Ovšem při větší návštěvnosti v letních měsících si musíte najít místo na o mnoho vzdálenějších místech, ze kterých musíte jít několik stovek metrů, než se k samotnému hradu dostanete.

Hrad celkově stojí za návštěvu a zklamané nebudou ani děti. Na místě se nachází několik stánků se suvenýry a občerstvením. Hrad je zajímavý svou členitostí a díky tomu se bude líbit širokému okruhu návštěvníků.

Vstupné se pohybuje od 150-200 Kč pro dospělou osobu. Mládež do 18 let 130 a senioři nad 65 let zaplatí také 130 Kč. Děti do 6 let mají vstup na hrad zdarma. Pokud byste chtěli výklad v cizím jazyce tak si budete muset 100 Kč připlatit.

Webové stránky hradu https://www.zamek-frydlant.cz/cs

Zdroj: Wikipedia.org a zámek frýdlant. Foto Wikipedia.org

 

Image by Reinhold Silbermann from Pixabay