Mnoho řidičů podceňuje drobnosti, které výrazně prodlouží životnost vozu

Mnoho řidičů podceňuje drobnosti, které výrazně prodlouží životnost vozu

9 ledna, 2021 Vyp Od bigpluscz

Mnoho řidičů podceňuje drobnosti, které výrazně prodlouží životnost vozu

 

 

Každý majitel vozidla, by byl rád, kdyby mu jeho plechový miláček vydržel co nejdéle. Ale často zanedbává pravidelnou údržbu a podceňuje některé drobnosti, které by mohly o hodně prodloužit životnost vozidla.

Výměna oleje v motoru

Asi každý motorista si je vědom, že je třeba vyměnit olej v motoru. Ale bohužel často překračuje doporučené kilometry, po jejichž ujetí se má olej v motoru vyměnit. Nebo se snaží ušetřit a nakoupí levný a nekvalitní motorový olej. To vše zkracuje životnost motoru. Naopak při lehce vyšší investici do motorového oleje a pravidelnou výměnou po 10.000 km prodloužíte životnost motoru o mnoho let. Není tak výjimkou, že vozidla v dnešní době vydrží i desítky let bez vážných poruch.

Převodovka

Dalším olejem, který je třeba vyměnit je ten v převodovce. Mnoho řidičů ani netuší, že by se měl vyměnit. A také výrobce dává přesné intervaly výměny oleje v převodovce. Pravidelná výměna zaručí spolehlivost převodovky a také její životnost

Nové svíčky

Bez pravidelné výměny svíček, můžete zhoršit spalování a funkčnost motoru. Je třeba mít neustále kvalitní svíčky, které zapalují směs paliva.

Systém start/stop

Tento systém byl vymyšlen pro snížení emisí. Jelikož se motor při zastavení vypne, tak nespalujete žádný benzín a nevytváříte tak žádné emise. Jenže představte si, že budete zastavovat mnohokrát na semaforech ve městě a čekaní bude jen pár vteřin. Tím se opotřebovává jak startér, tak se při startování spálí více benzínu a díky tomu se může opotřebovávat i motor. Tedy raději vypněte tento systém, pokud neočekáváte delší setrvání na jednom místě někde v dopravní zácpě. Krátké popojíždění však také není nic dobrého pro motor s tímto systémem.

Image by Masashi Wakui from Pixabay