Lyžování v Bulharsku: Borovets ski resort

Lyžování v Bulharsku: Borovets ski resort

4 března, 2021 Vyp Od bigpluscz

Lyžování v Bulharsku: Borovets ski resort

 

Možná vás nikdy nenapadlo jet na lyže do Bulharska. Většina lidí z Česka jezdí do Rakouska či Itálie a na východní země si ani nevzpomenou. Proto jsem se rozhodla vám představit jedno z Bulharských lyžařských středisek. Borovets leží v provincii Sofia, tedy hlavního města Bulharska, kam láká i zahraniční turisty.

Borovets nabízí celkem 58 kilometrů sjezdovek a 13 lanovek, které vás vyvezou z výšky 1300 metrů nad mořem do výšky 2560 metrů. Resort disponuje dvěma gondolami, čtyřmi sedačkovými lanovkami a následně sedmi kotvami. To celé je položené do převážně lesních sjezdovek, které končí převážně u dolní stanice, kde najdete mnoho občerstvení a nejznámější zdejší hotel Rila. Jsou zde hotely v úrovni od tří do pěti hvězdiček.

Hodnocení střediska redakcí:

Z osobní zkušenosti z roku 1987 mohu říci, že jsem byla překvapená, jak to na Borovci vypadalo. Bohužel ze zkušeností z posledních let je zřetelné, že se zde za těch třicet let moc nezměnilo a mnoho zařízení  zde nebylo  rekonstruováno. U hotelů si většinou musíte odmyslet jednu až dvě hvězdičky a lyžování vás může zklamat uzavřenými lanovkami, nebo nedokonale upravenými sjezdovkami. Resort je spíše pro začínající lyžaře, kteří zde mohou využít minimálně tří lyžařských škol, které ovšem účtují západoevropské peníze.

A ti, kteří by chtěli na lyžování ušetřit a vyrazit proto na východ, tak také moc nepotěším, protože lyžování zde stojí pro dospělého na jeden den 32 euro a pro dítě 24 euro. Což je téměř srovnatelné s Rakouskými Alpami, kde nabízí stovky kilometrů sjezdovek za 45 euro. Ale abychom Borovets zase příliš nehaněli, je zde krásné prostředí, úchvatné výhledy a většinou dostatek sněhu po celou sezónu. Vhodné je to tak pro méně náročné klienty, kteří nečekají přílišný luxus a raději upřednostní menší lyžařské středisko.