Lešanský Buddha, největší socha Buddhy na světě

Lešanský Buddha, největší socha Buddhy na světě

9 ledna, 2021 Vyp Od bigpluscz

Lešanský Buddha, největší socha Buddhy na světě

Poblíž města Le-šan v čínské provincci S-čchuan se nachází neuvěřitlná socha Buddhy, která má celkem 71 metrů a stojí na soutoku tří řek (Min-ťiang, Ta-tu-che a Čching-i-ťiang).  Socha byla vytesána do skalního masivu hory E-mej-šan za dynastie Tchang v roce 713. Organizátorem celé výstavby byl mnich Chaj Tchgung.

Chaj Tchgung chtěl vystavět sochu na soutoku z důvodů, aby ochránil projíždějící lodě před nebezpečnými proudy a zároveň tím chtěl docílit většího šíření buddhismu mezi lidmi. Celá stavba trvala neuvěřitelných 90 let a to i z důvodu, že byl na stavbu nedostatek financí, které se mnich snažil sehnat ve veřejných sbírkách. Bohužel finální podoby sochy se Chaj Tchung nikdy nedočkal. Přesto, že na stavbě pracovalo tisíce pracovníků, tak Chaj Tchung byl před dokončením již po smrti. Dokončení tak vedli po jeho smrti dva jeho žáci.

Až v roce 1996 byla socha i s přilehlou horou E-mej-šan zařazena na seznam světového dědictví pod názvem Mount Emei Scenic Area.

Socha dodnes vydržela v perfektním stavu taky díky drenážního systému, který byl pro její ochranu vybudován. V průběhu let byla socha několikrát restaurována, avšak tyto práce byli prováděny jednotlivci, či malými skupinami lidí. Buddha se postupně poškozoval díky povětrnostním podmínkám do doby, než ho čínská vláda v roce 1963 začala restaurovat. Tato renovace si vyžádala i mezinárodní spolupráci a náklady na opravy byly financovány různými organizaci v čele s Unesco. Celkově si tak opravy vyžádaly výdaje ve výši 30 milionů dolarů.

Socha se nachází jen pár kilometrů od několikamilionového města Le-šan v čínské provincii S-čchuan. V okolí se první obyvatelé usídlili již v době před 10 000 lety př. N. l. . Dodnes lidé věří, že je Buddha ochrání před povodněmi. Řeky se totiž mají snahu rozlévat do okolí města díky silným dešťům , které způsobují záplavy v šestnácti milionovém městě.

Image by Enrique Meseguer from Pixabay