Kolik stojí založit internetový obchod?

Kolik stojí založit internetový obchod?

9 ledna, 2021 Vyp Od bigpluscz

Kolik stojí založit internetový obchod?

Chcete začít podnikat na internetu a zvažujete zřízení internetového obchodu a zatím nemáte představu kolik vás to bude stát?

Dneska se vám pokusím ukázat příklady z vlastní zkušenosti, které jsem sama vyzkoušela.

Kalkulace investic je velice důležitá a vy byste měli mít jasnou představu kolik budete muset vložit peněz dříve, než se prodá první produkt.

Internetový obchod jako každý jiný obchod zahrnuje mnoho faktorů, které je třeba ještě před samotným započetím naplánovat. Chce to mít jasnou vizi se kterou se budete rozhodovat jak nový obchod postavit a co by měl vše obsahovat a jestli bude možné do budoucna obchod rozšířit.

V tomto krátkém článku si ukážeme jak si vypočítat přibližnou cenu, kterou budete muset investovat do internetového obchodu.

Ještě než začneme, tak je nutné říci, že je potřeba abyste si stanovili funkce, které bude obchod umět. Tedy jaké produkty chcete prodávat, jak za ně bude zákazník platit, jak budete řešit dopravu, jestli bude nutné propojit obchod s EET či ekonomickým softwarem.

Porovnáme si také možnosti woocommerce, díky které si postavíte obchod  od začátku sami a na druhé straně pronájem internetového obchodu, který si můžete jen upravit.

Zde jsou body, které si probereme:

  • Náklady na hostingové služby a jaké zvolit
  • Platební brány
  • Náklady na design
  • Náklady na rozšiřující moduly

 

Pro tvorbu internetu existuje mnoho různých platforem, které můžete využít nebo si internetový obchod jednoduše pronajmout. Příkladem platformy je například celosvětový Shopify, český ShopTet.cz , eshop-rychle.cz , inshop.cz a mnoho dalších. Ale my se budeme držet v tomto článku Woocommerce

  1. Náklady na hostingové služby

 

Woocommerce je jeden z nejoblíbenějších platforem pro tvorbu internetových obchodů a pohaní tak statisíce malých i velkých obchodů na světě.

Platforma woocommerce je zcela zdarma a můžete si jí tak nahrát bez obav dalších nákladů. Můžete tak vytvořit kolik internetových obchodů budete jen chtít. Ale samozřejmě každá platforma má své výhody i nevýhody.

Vůbec na začátek budete potřebovat doménové jméno a hostingové služby a také SSL certifikát. Vše můžete pořídit například u Active24.cz , která poskytuje i instalaci jedním kliknutím a tím vám odpadne starost s nahráváním softwaru na server.

Doména stojí zhruba 250 Kč včetně DPH pokud budete využívat koncovky  .cz a hosting s neomezeným prostorem pro soubory, wordpressem a SSL certifikátem zhruba 750 Kč ročně.

Můžete se to na začátek zdát jako malá částka, ale budete jí platit každoročně a nakonec zjistíte, že i tato položka se může projevit ve vašich nákladech.

Doporučuji Active24.cz z jednoho prostého důvodu a to je bezstarostné nastavení serveru pro woocommerce a není nutné mít znalosti v oblasti nastavování serveru.

Je možné, že vaše firma bude růst a obchod bude potřebovat větší zabezpečení a lepší funkce hostingu a tady začínají narůstat i náklady s tím spojené. Proto je dobré mít kvalitního partnera, kterým rozhodně Active.cz je.

Jaké jsou výhody vlastního hostingu a softwaru?

  • Máte naprostou svobodu v množství prostoru, který budete pro server využívat
  • Můžete ušetřit spoustu peněz za něco, co nepoužíváte. Tedy pracovníci firmy, která zajišťuje hosting vám pomohou nastavit ideální hosting
  • Můžete prodávat neomezené množství produktů a nemusíte platit žádné měsíční poplatky. Mnoho obchodů, které si pronajmete, má například omezený počet produktů, emailů a mnoho dalšího za určitou cenu. To u vlastního hostingu a softwaru nemusíte řešit. Tady je příklad pronájmu obchodu ještě než začnete prodávat viz. Obrázek (příkladem omezení je balíček kdy můžete mít pouze 100 produktů, pouze tři emaily a za to vše zaplatíte ročně zhruba 5000 korun)

Obrázek pronajem 1

 

Tedy si shrneme ceny:

woocommerce Pronájem obchodu
Neomezený hosting  750 Kč

Doména  250Kč

Software 0 Kč

Omezený hosting

Cena domény 250 Kč

Pronájem softwaru

Stále nic nepatří vám

Celkem 1000 Kč ročně. Základní investice. Celkem 5000 Kč ročně. Základní investice pro malý obchod

Image by Photo Mix from Pixabay