Hašima: ostrov duchů u Japonska

Hašima: ostrov duchů u Japonska

9 ledna, 2021 Vyp Od bigpluscz

Hašima: ostrov duchů u Japonska

Mnoho lidí o tomto ostrově nikdy neslyšelo. Ale rozhodně stojí za zmínku. Ostrov Hašima byl a nyní znovu je jedním z 505 neobydlených ostrovů  u  Japonska.  Leží pouhých 15 kilometrů od přístavu v Nagasaki.

Když v roce 1890 koupila ostrov firma Mitsubishi, záměr byl celkem jasný. Těžba uhlí z mořského dna. V roce 1916 zde byly postaveniy první devítipatrové betonové budovy. Beton se zde používal pro jeho odolnost proti tajfunům a větru. V roce 1959 dosáhla populace na ostrově, který má pouze 6,3 hektaru neuvěřitelných 5 259 obyvatel.

Na ostrově kromě dělníků bydleli i jejich rodinní příslušníci. Tedy ženy i děti. Byly zde zřízeny školy, restaurace, kino a mnoho dalšího. Pro pobavení osamělých dělníků zde byl zřízen dokonce i nevěstinec.

Neuvěřitelný příběh tohoto dnes opuštěného ostrova, který využívali i zahraniční filmaři pro své hororové či akční filmy (ostrov se objevil ve filmu SkyFall z roku 2012), skončil oficiálním uzavřením dolů v roce 1974, kdy firma Mitsubishi uzavřela doly, pro již nedostatečnou efektivitu uhlí, kterou vytlačila postupně těžba ropy.

Ostrov se veřejnosti znovu otevřel až v roce 2009, tedy 35 pět let po svém uzavření.

V dokumentárním snímku o ostrově Hašima navštívil bývalý obyvatel ostrova opět místo, kde trávil své dětství a vypráví o tom, co na ostrově zažil a jak byli z ostrova odsunuti. Dokument můžete vidět níže na videu

<iframe width=“560″ height=“315″ src=“https://www.youtube.com/embed/okRUrxvngCc“ frameborder=“0″ allow=“accelerometer; autoplay; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture“ allowfullscreen></iframe>

 

Dalším pěkným dílem, který najdete na You T1ube je „Zapomenutá města díl 6 Hašima a Gary“. Dokument, který vypráví právě o opuštěném ostrově Hašima.

Image by jplenio from Pixabay