Doména

Co je to  doména?

 

V dnešní době by byl téměř zázrak, že by někdo nevěděl, co je to internet a s tím je spojena znalost doménových jmen. Tedy adres (název stránek), pod kterými najdeme internetovou prezentaci firmy, státní správy a mnoho dalšího. Jedná se tak o název, který začíná z pravidla znakem https:// nebo www. Následuje název stránek jako například BigPlus.cz a konec je za tečkou, který označuje národní či nadnárodní koncovky, kterými se rozlišují weby.

 

Jak zjistím, že je doména volná?

 

Zjištění jestli je doména volná, je velice jednoduché. Klikněte například zde a zadejte název vámi zvoleného jména koncovky, kterou si přejete případně registrovat (například mojestránka.cz). Generátor vám zjistí jestli je volná a případně s jakou koncovkou (koncovky například .com .info atd).

 

Kolik doména stojí?

 

Cena domény je různá podle koncovky. Tedy pokud budete registrovat doménu s koncovkou .cz, tak vás to vyjde zhruba na 300,- Kč ročně. Pokud budete chtít mezinárodní koncovky jako .com či .net a podobně, budete muset sáhnout hlouběji do kapsy. Pokud si budete přát nějakou exotickou koncovku jako je například .club .store a další zaplatíte i několik tisíc ročně za registraci doménového jména.

 

Patří mi doména, když jí zaplatím?

 

Dá se říci, že budete majiteli takové internetové adresy www.mojestránka.cz po dobu registrace a po dobu kdy jí platíte. Může se stát, že po skončení lhůty, po kterou doménu platíte a neprodloužíte, registruje si jí někdo jiný. Neznamená to tedy, že byste jí vlastnili navždy.

 

WhoIs?

 

Pomocí tohoto nástroje Whois domain tool, můžete zjistit komu případně doména patří a nabídnout mu odkoupení takové adresy, pokud bude ochoten jí prodat. Také se s těmito adresami obchoduje a spekulanti nakupují zajímavé internetové adresy, aby je následně prodali za mnohonásobnou cenu. Pokud tedy přemýšlíte o registraci nějaké domény, která je volná, raději neváhejte a dostatečně brzy si jí registrujte.

 

 

Nejjednoduším způsobem jak registrovat doménu, je navštívit internetové stránky registrátora internetových domén a zaplatit pomocí platební karty. Díky tomu získáte adresu pod kterou můžete provozovat například internetový obchod, blog či cokolik jiného.

 

 173 total views,  1 views today